
Ovih dana neki članovi HDLU Zagreb, koji su istovremeno i članovi HDLU-a doživjeli su izvjestan pritisak od strane ravnateljice HDLU-a, gđe. Andabake, koja im je poslala pismo sa zahtjevom da se u roku od 30 dana moraju odlučiti u kojoj udruzi žele ostati, u HDLU ili u HDLU Zagreb! Kao razlog za ovakvo postupanje, gospođa Andabaka u svom pismu navodi ”nastojanje udruge HDLU Zagreb za oduzimanjem dijela prostora Doma hrvatskih likovnih umjetnika”, što zamjera članovima vlastite udruge, a koji su ujedno i članovi HDLU Zagreb, iako ti ljudi nikada nisu pokušali nijednim svojim činom ”oduzimati” prostor doma HDLU-a, niti gospođa Andabaka posjeduje ikakav pisani dokaz o tome.
Nadalje, mi iz uprave HDLU Zagreb smatramo da Meštrovićev paviljon u Zagrebu nipošto nije vlasništvo gospođe Andabake, pa ona nikoga ne bi smjela ni sankcionirati zbog pokušaja njegovog ”oduzimanja”, te nam je i dalje potpuno nejasno zašto brojni zagrebački likovni umjetnici imaju zabranjen pristup u Meštrovićev paviljon i zašto ta tema, kada god umjetnici o njoj slobodno progovore, izaziva toliko dramatičnih reakcija kod dijela uprave HDLU-a? Naime, mi smatramo i da bi Meštrovićev paviljon trebao pripasti svim hrvatskim likovnim umjetnicima, kao i svim strukovnim udrugama u koje se umjetnici učlanjuju, a koje su kroz vrijeme proizašle – odvajanjem i osamostaljivanjem – iz starog Društva umjetnosti, kao i bivšeg ULUH-a i današnjeg HDLU-a. Nastavi čitati




